Gebelik

Yumurtlama Dönemi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yumurtlama dönemi hesaplama gebelik planlaması olan kadınlar için büyük önem taşıyor. En kısa sürede hamilelik haberini almak isteyen kadınlar yumurtlama döneminde yani fertil döneminde cinsel ilişkiye girerek hamile kalma olasılığını güçlendirmek istiyor. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşanması elbette gebelik şansını yükseltir.

Ancak mutlaka hamile kalınacağı anlamına da gelmez. Zira yumurtlama hesaplama cetveli 2020 tablosuna bakaran cinsel ilişki tarihlerini belirlemek de kesin bir gebelik oluşmasını sağlayamayabiliyor. Aynı zamanda istenmeyen gebelik durumunda da yumurtlama dönemi hesaplama yönteminden faydalanılabilir. Ancak yumurtlama dönemi dışında da gebelik riskinin mevcut olduğu unutulmamalıdır.

Hemen Aşağıdaki Yumurtlama Hesaplama Aracımızı Kullanın

Son Adet Başlangıç Tarihi

Adet Düzeni (Genelde 28 gün)

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır

Öncelikle çok sayıda kişinin yumurtlama dönemi hesaplama işlemlerinde yanılabildiğini belirtelim. Çünkü yumurtlama döneminin iki adet döneminin tam ortası olduğu düşünülüyor. Ancak her kadın için iki adet döneminin ortasında kalan gün, yumurtlamanın gerçekleştiği gün olmayabilir.

Kadınlarda adet döngüsü 21 gün ila 35 gün arasında değişebiliyor. Bazı kadınlar 21 günde bir regl dönemini yaşarken bazı kadınlarda bu periyot 35 günde bir şeklinde olabiliyor. Dolayısıyla yumurtlama dönemi hesaplama işlemlerinin sonucu işte bu nedenle her kadında aynı günü işaret etmiyor.

Hamile kalmak ya da hamile kalmamak için korunmasız şekilde ilişkiye girebilmek açısından yumurtlama tarihlerinin hesaplanması ve bilinmesi büyük önem taşıyor. Kişi kendi hesaplayabileceği gibi, programlar ile hesaplamak da kolaylaşıyor. Sitemizdeki yumurtlama günü hesaplama aracımızdan gününüzü hesaplayabilirsiniz. Halk arasında hesaplamalar hakkında yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Hesaplama aracı yüzde yüz bu durumu garanti edemese de tarih olarak en yakın günleri size verebilmektedir. Dr. Barış Korkmaz

Aslında ovulasyon hesaplama işleminin gayet kolay bir yolu var. O da gelecek adet döneminin ilk gününden 14 gün geriye gitmektir. Bu sayede yumurtlamanın gerçekleştiği günü kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Kimi zaman bu süre 15 hatta ender zamanlarda 16 gün de olabiliyor. Bu 3 günü kapsayacak şekilde korunmasız cinsel ilişki yaşanması, hamilelik şansını da yükseltir. Böylece yumurtlama hesaplama cetveli 2020 tarihleri arasında karmaşık bir işlem yapmanıza da gerek kalmaz.

Tıkla Öğren –> Beta hcg değerleri

Yumurtlama Hesaplama Cetveli 2020

Kadınlarda adet düzensizliği olduğunda yumurtlama hesaplama cetveli 2020 ile yumurtlama döneminin belirlenmesi güç olabiliyor. Bu nedenle adet düzensizliği yaşandığında ovulasyon döneminin LH testleri ile belirlenmesi daha doğru olabilir. Adet düzensizliği yaşamayan kadınlar ise yumurtlama dönemi hesaplama için luteal faz olarak adlandırılan 14 günlük süreyi dikkate alabilir. 28 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama dönemi, adetin ilk gününden başlamak kaydıyla 14. gündür.

35 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama dönemi hesaplama işlemi de aynı şekilde yapılır. Gelecek adet gününden 14 gün geriye gidilir. Yani geçirilen adet gününden sonraki 21. gün yumurtlamanın gerçekleştiği gündür.

Şayet yumurtlamanın gerçekleştiği bu günde erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücrelerini buluşması sağlanırsa, hamile kalma şansı da çok daha yüksek olur. Bu şansın % 80’lere kadar çıktığını söyleyebiliriz. Doğru şekilde yapılan ovulasyon hesaplama işlemiyle yumurtlama gününü de kapsayan bir cinsel ilişki periyodu belirlenebilir.

Bilginiz olsun –> Hct

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama belirtileri neler

Kadınların yumurtlama hesaplama cetveli 2020 tarihlerine ihtiyaç duymasının en önemli nedeni, yumurtlama belirtilerinin her kadın tarafından net bir şekilde hissedilemiyor olmasıdır. Bu nedenle hamilelik planlaması olan kadınlar belirtileri hissetmeye çalışmak, beklemek ya da dikkate almak yerine yumurtlama dönemi hesaplama işlemi yapmayı tercih edebiliyor. Belirtilerin her kadında kolaylıkla anlaşılabilir bir düzeyde ortaya çıkmadığını da ekleyelim. Örneğin sancı, yumurtlama belirtilerinden biridir ancak kadınların sadece % 20’si bu belirtiyi yaşıyor.

Yumurtlama dönemini yumurtlama dönemi hesaplama işlemi yapmadan fark etmek isteyen kadınlar için belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Memelerde hassasiyet ve şişkinlik hissi
 • Karnın alt kısmında sancı
 • Şeffaf, kaygan ve uzayan bir yapıda olan vajinal akıntı
 • Vücut ısısında artış
 • Cinsel ilişki isteğinde artış

Görüldüğü gibi ovulasyon belirtileri çok kolay anlaşılabilecek semptomlar değil ve bu nedenle ovulasyon hesaplama işlemlerine de ihtiyaç duyulabiliyor. Bu belirtiler arasında en net gözlemlenebilen vajinal akıntıdır. Yumurta akına benzeyen vajinal akıntı ovulasyon döneminin geldiğinin habercilerinden biridir. Ancak yumurtlama dönemi hesaplama işlemleri vajinal akıntının sürekli olarak gözlemlenmesinden daha kolay bir metot olabiliyor.

Ayrıca vücut ısısının artması da belirtilerden biri olmasına karşın bu artışın sadece 0,5 derece olması, kadınların belirtiyi fark etmesini sağlayamayabiliyor. Bu durumda da vücut ısısının artışını beklemek yerine rotanın yumurtlama dönemi hesaplama yöntemine çevrilmesi daha akılcı bir seçim olarak değerlendiriliyor. Belirtileri gözlemlemek istemeyen kadınlar yumurtlama dönemi hesaplama yöntemini daha kolay buluyor.

Tıkla Öğren –> Hamilelikte kist

Takvim Yöntemi ile Yumurtlama Hesaplama

Çok eski dönemlerden bu yana kadınlar çeşitli hesaplama yöntemleri kullanıyor. Zira yumurtlama hesaplama cetveli 2020 yılında da kullanılmaya devam ediliyor. Gebelik şansını artırmak için düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi de büyük önem taşıyor. Sadece ovulasyon hesaplama ile belirlenen günde cinsel ilişkiye girilmesi, ayın diğer günlerinde cinsel perhiz uygulanması doğru bir yöntem değildir. Bu durumda sperm hücreleri olumsuz etkilenebilir.

Aynı şekilde yumurtlama dönemi hesaplama ile belirlenen gün içerisinde birkaç defa cinsel ilişkiye girilmesi de gebelik şansını artıran bir faktör değildir. Bir diğer deyişle ‘cinsel ilişki sayısı artıkça gebelik şansı da artar’ düşüncesi gerçeği yansıtmaz. İki cinsel ilişki arasında en azından 24 saat zaman olmalıdır. En ideali ise yumurtlama dönemi hesaplama ile belirlenen günü kapsayacak şekilde, 2 günde 1 cinsel ilişki yaşanmasıdır.

Ovulasyon Testi Nedir?

Ovülasyon testi

Son dönemde luteinizan yani LH hormonunun seviyesini belirleyen testler, ovulasyon hesaplama işlemlerinden daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu test LH seviyesinin artışını tespit ediyor ve böylelikle ovulasyon hesaplama işlemlerine gerek kalmıyor.

Tıpkı evde uygulanan gebelik testi gibi, çubuk formunda hazırlanan bu testler LH hormonu arttığında çift çizgi gösteriyor. LH hormonunun artışından 24 ila 36 saat sonra ise yumurtlama gerçekleşiyor. Böylece yumurtlama dönemi hesaplama işlemleri yerine ovulasyon testi sonucu dikkate alınarak cinsel ilişki periyodu belirleniyor.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

İdrar numunesi kullanılarak gerçekleştirilen test, yumurtlama hesaplama cetveli 2020 verilerinden daha güvenilir sonuçlar verir. Çubuğun belirtilen alanına birkaç damla idrar numunesi damlatarak 5 dakika beklenmelidir. Test, ovulasyon hesaplama işlemlerinde olduğu gibi yumurtlama dönemine yakın bir zamanda yapılmaya başlanmalıdır. Çift çizginin çıkması ve her iki çizginin belirginliğinin birbirine yakın olması, hamile kalma şansının en yüksek olduğu zamanı gösterir. Böylece ovulasyon hesaplama yapmaya gerek kalmaz.

Tıkla Öğren –> Çin takvimi

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır mı?

Sperm hücreleri, koşulların uygun olması durumunda rahimde 3 gün boyunca aktifliğini koruyabiliyor. Bu nedenle ovulasyon hesaplama yöntemleriyle cinsel ilişki periyotları belirlenirken 2 günde 1 şeklinde bir periyot tercih edilebilir.

Şayet gebelik istenmiyorsa yumurtlama dönemi hesaplama daha farklı bir anlam taşıyor. Ancak yumurtlama dönemi dışında da gebelik riskinin olduğunu unutmamak gerekiyor ve korunma yöntemlerini tercih etmek gerekiyor. Zira yumurtlama dönemi hesaplama işlemi ile yumurtlama dönemi dışında cinsel ilişkiye giren ancak hamile kalan kadınlar da var.

Yumurtlama Hesaplama ile Cinsiyet Belirleme Mümkün mü?

Çin takvimi ya da yumurtlama hesaplama cetveli 2020 ile bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün olmaz. Bebeğin cinsiyetinin doğal yolla hamile kalınması durumunda belirlenmesi olanaksızdır. Her ne kadar ovulasyon hesaplama işlemlerinin işe yaradığı söylense de bu bilginin bilimsel bir dayanağı yok.

Zaten bebeğin kız ya da erkek olma olasılığı % 50’dir. Ayrıca yumurtlama dönemi hesaplama işleminin kız ya da erkek bebek sahibi olmak amacıyla yapılması çiftlerde hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bebeğin cinsiyetini belirleyen yumurtlama dönemi hesaplama yöntemi değil, yumurtayı hangi sperm hücresinin döllediğidir.

İlginizi çekebilir –> Plasenta previa

 

Detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Ben nerdyse bir yıldır evliyim tüm arkadaşlarım hamile kaldı ama. Ben DHA hamile kalmadım

 2. merhaba hocam yumurtlamadan bir gun once yada 12 saat once iliskiye girildiginde erkegin spermi daha fazla oluyormus hizli sekilde ilerlermis dogrumu

 3. Merhaba barış bey ben 13 temmuzda kürtaj oldum kürtajdan 2 hafta sonra eşimle birlikte olduk hamile kalırsın tekrar dediler bu mümkünü

 4. Merhabalar hocam. Adet düzensizliğim vardı ve bunun yanı sira polikistik overim olduğunu söyledi doktorum. Ve bana femara diye bir ilac verdi. Bir hafta kullanıp birakmamı söyledi ve sonrasında ovitrelle çatlatma iğnesi yedim. Bu şekilde 4 ay boyunca devam ettik ve 4. Ayda adetim gecikti gebelik testim pozitif çıktı kan tahlili yaptırdım ve 78.88 cikti beta hcg im bor haftalık hamile olduğumu ve 2 gun sonra kan tahlilimin tekrarlanmasını istedi ve 2. Tahlilde 23.77 geldi . Doktorum rahime tutunamadigini söyledi ve tedaviye 4 ay kadar ara verecegimizi kendimizi toparlamamızı söyledi. Veertesi gün adet oldum bundan sonraki aylarda hamile kalma oranım yüksek midir .yada hamile kalmak icin napmam gerek . Teşekkürker.

  1. Düşüklerden kürtajlardan ve kimyasal gebeliklerden sonra (eski bilgilerde) 3-4 ay beklenmesi gerektiği söylenirdi fakat günümüzde hemen gebe kalınması durumunda bunun anne ve bebek sağlığı açısından sorun teşkil etmediği ve beklemenin gerekli olmadığı anlaşılmıştır. Tedaviniz doğru uygulanmış fakat ara vermenize gerek bulunmamaktadır. Tekrar yumurta geliştirici ilaçlarla gebelik planlamanız da bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın